تاریخچه

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان بندر انزلی در سال ۱۳۴۸ و فقط در رشته فوتبال ، با حمایت ناوبان کریم رستگاری راد ( رییس وقت تربیت بدنی نیروی دریایی انزلی ) و با مربیگری بهمن صالح نیا که بازیکن تیم ملوان نیز بود ، تاسیس گردید .
صالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود در تیم آموزشگاههای انزلی تشکیل داد. ملوان که کار خود را از مسابقات دانش آموزی کشور و مسابقات استانی شروع کرده بود ، طی مدت کوتاهی پا به عرصه بالاترین سطح فوتبال ایران گذاشت و از همان ابتدا با ارائه بازی های زیبا و کسب نتایج شایسته ، توجه همگان را به خود جلب نمود.
ملوان از سال ۵۲ به بعد در تمام ادوار لیگ ایران حاضر بود و در سال ۷۵ بود که برای اولین بار در مسابقات لیگ فوتبال سقوط را تجربه کرد. ملوانان در سال ۷۷ برای دومین بار و در سال ۸۱ برای سومین بار به دسته اول سقوط کردند. با این حال یک کارنامه مثبت برای همیشه از ملوان در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده است ، ملوان تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده است، گرچه بعد از آن سپاهان و فولاد ، ملوان را به پله سوم سکوی افتخار شهرستانیها بردند اما هنوز ملوان با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و چهار نایب قهرمانی ، صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور است.
ملوان دو بار در جام باشگاههای آسیا نماینده فوتبال ایران بوده و هر دو بار نیز بدون باخت از دور مسابقات خارج شده است.
انزلی شهر فوتبال در شمال کشور است که اگر نبود ملوان با آن همه ستاره ای که هر سال از دست می دهد جایی در بالاترین صحنه فوتبال کشور نداشت، خصوصیت بارز ملوان ظهور مداوم پدیده هاست و همین باعث می شود که ملوان حتی در ضعیف ترین وضعیت خود نیز قدرتش را به حریفان دیکته کند.
فوتبالشهر انزلی ، ستاره ساز فوتبال ایران است و چنین است که بیشتر تیم های لیگ برتری از وجود یکی دو بازیکن از مکتب ملوان بهره می برند . در حال حاضر ملوان علاوه بر تیم فوتبال بزرگسالان دارای تیم های فوتبال نونهالان ، نوجوانان، جوانان، امید و فوتبال بانوان می باشد و در سال ۹۲ در رشته فوتبال ساحلی نیز صاحب تیم لیگ برتری شده است.
نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه فرماندهان ورزشدوست خود همچون امیر دکتر سیاری ، امیر محسن بهزاد فر ، امیر سید محمود موسوی ، دریادار امیر حسین آزاد و امیر دریا دار خرداد حکیمی، همواره از تمام توان و امکانات خود در حال حمایت هرچه بیشتر از باشگاه ملوان است.
هواداران ملوان در انزلی و سراسر ایران و جهان ، همواره به امید حمایت هرچه بیشتر سازمان ها و ارگانهای شهری و استانی جهت کسب افتخارات جدید توسط شیرمردان ملوان هستند و در این راه از هیچ گونه خدمتی فروگذار نمی کنند ؛ مردم ورزشدوستی که ملوان را جزیی از زندگی خود  می دانند و در شادی و غم های آن شریکند.
ملوان بعد از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مالی  ، در اواسط فصل  ۸۷ الی  ۸۸ لیگ حرفه ای ، تحت پوشش منطقه آزاد انزلی قرار گرفت . موسسه فرهنگی ورزشی ملوان منطقه آزاد انزلی  طبق قراردادی سه ساله ایجاد شد و در این مجموعه جدید مالکیت باشگاه ۸۰ درصد برای منطقه آزاد و ۲۰ درصد برای نیروی دریایی قرار گرفت . پس از آن در سال ۹۱ با تغییرات مدیریتی جدید ۷۰% مالکیت باشگاه رسما و قانونا به حسین هدایتی واگذار و ۳۰% بقیه در اختیار نیروی دریایی باقی ماند . در سال ۹۲ هدایتی از مالکیت باشگاه ملوان انصراف داد و تمام سهامش را به هیات مدیره ملوان داد تا به خریدار بعدی واگذارشود . محمد رضابدیعی فر رییس شورای شهر انزلی ، سعادتمند داوودی فرماندار وقت انزلی ، دریادار حکیمی فرمانده ناوگان شمال ، ناخدا آذرگون رییس تربیت بدنی نیروی دریایی و محمد صادق درودگر مدیر عامل وقت ملوان ، اعضای هیات مدیره باشگاه ملوان بودند.
بعد از اینکه حسین هدایتی ۷۰% سهام باشگاه را واگذار کرد با موافقت رییس هیئت مدیره وقت سعادتمند داوودی این سهام در آذر ماه سال ۱۳۹۲ به سیروس محجوب واگذار شد و اکنون مدیر عامل این باشگاه مسعود معمایی می باشد.
.:. دفتر باشگاه : در شهرستان بندر انزلی،خیابان مطهری ، روبه روی مخابرات منطقه چهار قرار دارد.
.:. رنگ لباس :۱/ پیراهن، شورت و جوراب سفید ۲/ پیراهن، شورت و جوراب آبی
.:. استادیوم : ورزشگاه جهان پهلوان تختی ، گنجایش : ۲۰ هزار نفر . آدرس : بندر انزلی، میان پشته، مجموعه ورزشی پیشگاه هادیان
.:. افتخارات و سابقه :- ۱۳۴۸ : تاسیس باشگاه- ۱۳۵۱ : حضور در مسابقات انتخابی جام تخت جمشید – ۱۳۵۲ : بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید با کسب مقام پنجم ، مقام دوم در جام عمران منطقه ای پاکستان- ۱۳۵۳ : مقام ششم در جام تخت جمشید ، آقای گلی عزیز اسپندار با ۱۰ گل زده- ۱۳۵۴ : مقام هفتم در جام تخت جمشید- ۱۳۵۵ : بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید ( مقام هفتم ) ، قهرمان اولین دوره جام حذفی ایران با پیروزی ۴ بر یک مقابل تراکتورسازی تبریز- ۱۳۵۶ : بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید با کسب مقام سوم ، آقای گلی عزیز اسپندار با ۱۶ گل زده- ۱۳۵۷ : مقام ششم در جام تخت جمشید( مسابقات نیمه تمام باقی ماند) – ۱۳۶۰ : مقام سوم در جام وحدت با شرکت تیم های سوریه، الجزایر، استقلال، پرسپولیس و امیدهای ارتش ایران- ۱۳۶۵ : قهرمان جام حذفی با غلبه ۲ بر ۱ بر تیم خیبر خرم آباد – قهرمان گروه مقدماتی جام باشگاههای آسیا در سریلانکا ( سال ۱۹۸۷ میلادی ) در دور مقدماتی این مسابقات در سریلانکا، تیم ملوان در طی ۳ مسابقه با زدن ۲۱ گل و دریافت تنها یک گل به مقام اول گروه رسید، اما متاسفانه پیگیری دور بعدی مسابقات با توجه به مسایل بین المللی ممکن نشد – ۱۳۶۶ : نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۱ بر ۰ در دو بازی انجام شده در تهران در مقابل تیم پرسپولیس- ۱۳۶۷ : نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۵ بر ۳ در دو بازی رفت ( پیروزی ۳ بر ۱ ) و برگشت ( شکست ۴ بر ۰ ) در مقابل شاهین اهواز-  ۱۳۶۸ : بهترین تیم شهرستانی ایران با کسب مقام سوم در لیگ ، آقای گلی محمد احمدزاده با ۱۶ گل زده-  ۱۳۶۹ : قهرمان جام حذفی با پیروزی ۶ بر ۵ در مقابل استقلال تهران در تک بازی انجام شده در تهران – ۱۳۷۰ : مقام چهارم لیگ ، نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۲ بر ۱ مقابل پرسپولیس در تک بازی انجام شده در تهران ، حذف از مسابقات آسیایی (۱۹۹۲ ) با دو تساوی ۱-۱ و ۰-۰ در مقابل الرمثه اردن – ۱۳۷۱ : مقام چهاردهم لیگ- ۱۳۷۲ : مقام سیزدهم لیگ- ۱۳۷۳ : مقام هفتم لیگ- ۱۳۷۴ : مقام دوازدهم لیگ- ۱۳۷۵ : سقوط به دسته دوم- ۱۳۷۶ : صعود به لیگ – ۱۳۷۷ : سقوط به دسته دوم – ۱۳۷۸ : حضور در مسابقات دسته دوم- ۱۳۷۹ : صعود به لیگ برتر – فصل ۸۰ الی ۸۱ لیگ حرفه ای : مقام دوازدهم لیگ حرفه ای- فصل ۸۱ الی ۸۲ لیگ حرفه ای : مقام چهاردهم و سقوط به دسته اول – فصل ۸۲ الی ۸۳ : نایب قهرمان دسته اول و صعود به لیگ حرفه ای ، نماینده ایران در مسابقات المپیک آسیا و آفریقا – فصل ۸۳ الی ۸۴ : مقام هفتم لیگ و کسب عنوان پدیده لیگ حرفه ای – فصل ۸۴ الی ۸۵ : مقام یازدهم لیگ حرفه ای – فصل ۸۵ الی ۸۶ : مقام چهاردهم لیگ حرفه ای- فصل ۸۶ الی ۸۷ : مقام شانزدهم لیگ حرفه‌ای –  فصل ۸۷ الی ۸۸ :  مقام سیزدهم لیگ حرفه ای – فصل ۸۸ الی ۸۹: مقام دوازدهم لیگ حرفه‌ای –  فصل ۸۹ الی ۹۰: مقام هشتم لیگ حرفه‌ای و نایب قهرمانی جام حذفی –  فصل ۹۰الی ۹۱: مقام پانزدهم لیگ حرفه ای . فصل ۹۱ الی ۹۲: مقام سیزدهم لیگ حرفه ای .

مدیر عاملان باشگاه ملوان بندر انزلی :

ناخدا کریم رستگار
ناخدا آریافر
کاظم مه خزری
ناخدا وثوق
ناخدا صیاد چپری
مهندس داوود رسایی
ناخدا سیروس صداقت کیش
میرمحمود عظیمی
ناخدا مقصود نیک پیام
ناخدا رشید سازمند
اردشیر پورنعمت
بهمن صالح نیا
محمد صادق درودگر
مسعود معمایی


© طراحی و پشتیبانی توسط شرکت موج رایانه منطقه آزاد انزلی